Atrakcje turystyczne | Ciekawe miejsca w Wolsztynie

Najciekawsze miejsca Wolsztyna

Drukuj

Jest w Wolsztynie kilka miejsc, które trzeba zobaczyć. Jednym z nich jest Muzeum Doktora Roberta Kocha – wybitnego uczonego, lekarza, noblisty, sławnego „ łowcy mikrobów”, odkrywcy prątków gruźlicy i zarazku wąglika.  Mieszkał i pracował tutaj w latach 1872 – 1880 jako skromny lekarz powiatowy w Wolsztynie. Zwiedzając obiekt, zetkniemy się m.in. ze zdjęciami, książkami, rekwizytami, przyrządami medycznymi i przedmiotami z życia codziennego, jakimi posługiwał się wielki naukowiec.

Kolejnym miejscem, które warto się zatrzymać, jest Muzeum Marcina Rożka – również słynnego mieszkańca grodu nad Dojcą – wybitnego wielkopolskiego rzeźbiarza i malarza lat międzywojennych, profesora Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, powstaniec wielkopolski. Jest twórcą m.in. tak znanych pomników jak: Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina w Poznaniu oraz Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Dzieła artysty możemy podziwiać nie tylko w muzealnych wnętrzach, ale i w przepięknym ogrodzie. Większość dzieł tego znakomitego artysty zniszczyli hitlerowcy. Marcin Rożek został zamęczony w obozie w Oświęcimiu w 1944 r.

Warto udać się również na rynek, aby zobaczyć ratusz , gdzie obecnie znajduje się siedziba Urzędu Miejskiego.
Stamtąd zobaczyć można kościół NMP Niepokalanie Poczętej. Początkowo była to świątynia drewniana (XV wiek). Obecną, murowaną wzniesiono w 1767 – 1779 z fundacji kasztelana rogozińskiego – Rafała Gajewskiego i jego żony Katarzyny. Budowniczym fary był ojciec znanego filozofa i matematyka Józefa Hoene – Wrońskiego. Późnobarokowy kościół z ołtarzem głównym, ołtarzami bocznymi pochodzącymi z XVIII wieku, chrzcielnicą i przepięknym sklepieniem pokrytym rokokową polichromią z roku 1778 jest niewątpliwie miejscem do którego należy zajrzeć.

Niedaleko, przy głównej arterii miasta – ul. 5 stycznia – znajduje się kościół poewangelicki pw.  Wniebowstąpienia Pańskiego o cechach późnoklasycznych i neoromańskich, zbudowany w latach 1830 – 1835.Idąc dalej w kierunku dworca kolejowego, natkniemy się na pochodzący z 1880 roku, niedawno odrestaurowany, gmach Starostwa Powiatowego. Tuż obok stoi secesyjny budynek poczty.Podczas zwiedzania Wolsztyna nie sposób przejść obojętnie obok Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, znajdującego się przy ul. Bohaterów Bielnika. W tym ciekawym miejscu można zobaczyć karczmę z 1706 roku, stodołę, studnię zrębową, domek parobka i przeniesiony z pobliskich Wroniaw wiatrak koźlak, którego najstarszą belkę datuje się  na rok 1603.

  Oprogramowanie INTAK ECMS